Světový den diabetu Praha 2017
Světový den diabetu Praha 2017

Světový den diabetu je, dá se říct, již jedna z tradičních akcí, kterých se jako Asociace studentů fyzioterapie účastníme a spolupracujeme na něm za podpory IFMSA. Letos se Světový den diabetu v Praze konal 16. listopadu v Galerii Harfa, což byl jeden z mnoha rozdílů oproti minulému roku, kdy jsme stáli v chladném počasí ve stáncích u metra Anděl.


Galerie Harfa se nám letos osvědčila vícekrát a se Světovým dnem diabetu, tomu nebylo jinak. Kryté prostory nákupního centra totiž poskytují větší svobodu v tom, co vše můžeme široké veřejnosti nabídnout za program.


Další příjemnou změnou oproti předchozím ročníkům byla ta, že jsme letos byli schopni se zúčastnit od samotného začátku akce až do jejího ukončení. Což by nebylo možné, bez nadšení mnoha členů, kteří se na tuto akci dobrovolně přihlásili a kterým touto cestou velice děkuji, neboť bez nich by to nebylo absolutně možné.


Program pro návštěvníky byl různorodý. Měli možnost si na jednotlivých stanovištích nechat změřit tlak, procento tuku v těle, obvod pasu, vypočítat index obezity či popsat základní principy terapie diabetu. Další stanoviště byly zaměřené na problematiku kouření, zdravého stravování a sexuální výchovy. Letošním tématem zdravotnické akce byl gestační diabetes (těhotenská cukrovka), proto samozřejmě nechybělo ani stanoviště zaměřené na tuto problematiku.


V rámci našeho stanoviště jsme se snažili návštěvníkům vysvětlit, jak důležitá je pohybová aktivita v prevenci onemocnění či jeho terapii. Mohli si také odnést domů leták se základními informacemi ohledně diabetu a cviky na doma, které jsme se snažili doplnit individuálně o další vhodná cvičení či pohybovou aktivitu. Lidé se však na nás obraceli s různými dotazy, které dosti často s diabetem nesouvisely, a tak jsme se jim snažili vyhovět i v této oblasti, ať už to byly otázky ohledně nadcházející operace kyčelního kloubu, bolesti páteře, ergonomie pracovního prostředí či zvídavé dotazy zájemců o studium fyzioterapie.


Na závěr bych ještě jednou rád poděkoval všem členům, díky kterým bylo možno z naší strany tuto akci uskutečnit, a především organizátorům z IFMSA, kterým se opět povedlo připravit povedenou akci.


Július Smolej

Spolupracujeme s
http://fyzio-letna.cz/ http://pcfenix.cz/ http://svetfyzioterapie.cz/ http://www.theragym.cz/ www.zdravypodnik.cz https://obchod.redcord.cz/6-vzdelavani http://www.barefootbrno.cz http://www.fyziomami.cz http://www.fyziobeskyd.cz/ http://www.kurzy-maserske.cz/ http://fyziokurzy.cz/ http://www.hledamfyzio.cz/ http://www.ahinsashoes.cz/ http://www.czepa.cz/ http://www.unify-cr.cz/ https://www.lf2.cuni.cz/ http://www.fsps.muni.cz/ http://www.histologie.memorix.cz/ u-a.cz www.anatomie.memorix.cz tejpy.cz rehaeduca.cz torf-ziegler.com yoda-institut.cz